Home כל מה שרצית לדעת על הכנת יין

כל מה שרצית לדעת על הכנת יין

מדריך מורחב להכנת יין

רשימות מאמרים לפי קטגוריות

צפייה במאמרים נבחרים

[fpg cat=”-32,-33″]

צפייה בסרטונים נבחרים

  • please set some widgets to show from Appearance -> Widgets.


הכנת יין – הקדמה

(או איך האתר הזה בכלל נולד…)

                                       

 

כולם רוצים להיות יקב “בוטיק”…

הכנת היין - תמונה 1 

“השנה, אני רוצה להכין יין בצורה מקצועית, מה אתה אומר?” שאל אותי אבא שלי לאחר שב- 15 השנים האחרונות, אני “מציק” לו בנושא הכנת יין. יותר מ- 35 שנה שסבא שלי והוא מכינים יין ביתי משובח בכל שנה. בלי שמרי יין, בלי חומר משמר, בלי מדידת חומציות ושאר בדיקות ומדידות. פשוט נותנים לענבים לעשות את מה שהם יודעין לעשות הכי טוב – יין. לבסוף, אבא שלי נענה להצקותיי. הוא שלח אותי למשימה אחת והיא: להבין כיצד מכינים יין באופן מקצועי.

צבע חום זה לא אומר שהיין התיישן טוב – זה אומר שהיין מקולקל…

 

אז סרקתי את כל האינטרנט, למדתי מספרים, דיברתי עם בעלי מקצוע מנוסים, ראיתי סרטונים וכו’… ולבסוף, מלבד הכנת היין, הבנתי מספר דברים חשובים שלא ידעתי קודם:

 

1. לא קיים הרבה מידע מקצועי בנושא. לעומת זאת, באנגלית יש אין ספור אתרים, ספרים וסרטים מצויינים.

2. המרכיבים העיקריים בהכנת יין הם: מדע (כן,כן מדע – עם בדיקות מעבדה וריאקציות כימיות וכו’…) ואומנות (צריך להרגיש את היין). כל אחד משתמש ביחס המתאים לו. הבסיס הוא אותו בסיס אך יש המון וריאציות לפרטים הקטנים. כל יינן מטפל ביין בשיטה שלו, וכמובן שאף פעם לא מזיק גם קצת מזל… 

3. אפשר ללמוד ולקרוא הרבה על הכנת יין,  אבל אסור לשכוח, שכמו בכל תחום, בין התיאוריה לפרקטיקה יש הבדל גדול. אין חכם כבעל ניסיון.

 

לעשות יין זה כיף לא נורמאלי, אבל גם

      דורש הבנה, למידה וסבלנות.

הכנת יין - תמונה 2

 

ידע זה כוח

בזמן שלמדתי על הכנת היין, ריכזתי את כל החומר שמצאתי והחלטתי שאין שום סיבה שאשמור את כל הידע הזה לעצמי. אני יוצא מנקודת הנחה, שלא לכל אחד יש את הסבלנות לנבור ולחפש את כל החומר הרלוונטי, להצליב בין המידע הרב ולאמת אותו מול הפרקטיקה – ולכן כולי תקווה שאתר זה ייתן שירות טוב למתחילים, חובבנים ולמקצוענים כאחד. אשתדל להעביר את התוכן בצורה הברורה ביותר.

 

לא חייבים להשקיע המון כסף בהכנת היין. עם הידע שבאתר זה, ניתן להכין יין ביתי בעלות סבירה. למי שיכול ומוכן להשקיע, ניתן גם לייצר יין המתאים לשיווק בחוץ.

 

אינני מתיימר להיות מומחה על בתחום. לא עשיתי קורס בארץ או תואר בחו”ל. כל מה שאכתוב מתבסס על ידע שצברתי מקריאת מאמרים וספרים, מהתייעצויות עם ייננים ובעיקר מהפרקטיקה בהכנת היין עם אבא שלי. המאמרים גם יעודכנו מזמן לזמן ככל שיש בכך צורך – בכל פעם שיהיה לי חידוש או עדכון למשל  – אעדכן את המאמר. לכן גם אשמח לקבל פידבק מכם הגולשים באתר על התכנים שבו.

 

קצת על התכנים במדריך

 

חילקתי את תהליך הכנת היין ל- 10 שלבים עיקריים ובנוסף “תקציר הכנת היין” שבו מוסבר כל התהליך בתמצות. השלבים הם: תכנון והכנה, בחירת הענבים, מעיכה והפרדה, תסיסה כהלית, סחיטת הענבים, תסיסה מלולקטית, שפייה, יישון, ביקבוק ולבסוף, תווית ומיתוג.  בכל נושא יכתבו מאמרים הקשורים אליו. כמו כן, מילון מושגים יבנה עם הזמן. ניתן להגיע למאמרים ע”י התפריט בצד ימין (עם התמונות) או דרך הקישורים במאמרים השונים. שימו לב שהכנת יין - תמונה 3בחלק מהנושאים יש כותרות אבל עדיין אין תוכן – כדי שיהיה לכם מושג כללי באיזה נושאים אתמקד. זה מצב זמני ובמסגרת הזמן שיתאפשר לי אני אעלה את כל החומר הרלוונטי לאתר, כולל רשמים אישיים. ניתן להתעדכן בשינויים אחרונים במאמרים בחלונית “עדכונים אחרונים” בצד ימין. במידה ואתם זקוקים למידע על נושא ספציפי באופן דחוף, ניתן לשלוח אלי פנייה במייל, דרך כפתור “צור קשר” או להשאיר הודעה בפורום הכנת היין שאתם יותר ממזומנים להירשם אליו, להשתתף, לשאול שאלות, לשתף ידע ולהתייעץ בכל מיני נושאים עם כולם.

 

במהלך עונת הבציר הבאה, בע”ה, אעלה גם תמונות וסרטונים קצרים יחד עם חוויות אישיות מהכנת היין עם אבא שלי.

 

אם אתם מעניינים לקבל הודעה על עדכון האתר, אתם מוזמנים לשלוח אליי מייל עם בקשה לקבלת עדכונים ואני מבטיח לעדכן אתכם בכל פעם שאוסיף/אשנה משהו באתר.

 

במידה ואתם מעוניינים להוסיף/לעדכן/להעיר/להאיר/לשאול משהו על התוכן באתר, ניתן לשלוח לי פנייה דרך כפתור ה“צור קשר” או למייל .

 

 במקרה ומישהו בתחום הכנת היין מעוניין לכתוב מאמר אורח על כל נושא הקשור להכנת יין (ענבים/שיכר) או להירשם כמומחה פורום הכנת היין – מוזמן לצור איתי קשר.

 

בכדי להיכנס לעניינים, כדאי להתחיל עם הנושא תקציר הכנת היין.

 

 

זהו, שיהיה לנו בהצלחה. לחיים!

 

ישראל זכות